DOSADNI KOROV, JESTE LI SIGURNI ?

Maslačak

Biljka koju susrećemo na svim livadama i travnjacima.  Nažalost, većina smatra tu biljku dosadnim korovom. To je dragocjena  ljekovita biljka i značajno je upravo to što je rasprostranjena i dostupna svima. Cijela biljka je ljekovita i jestiva. Ima dva istaknuta svojstva: pomaže kod oboljenja žući i jetre.
LEKOVITOST
- postiče metabolizam
- pomaže kod šecerne bolesti
- pomaže kod problema s jetrom i žući, kožnim oboljenjima
- gotovo da nema bolesti u kojoj ne pomaže

  • Kod hronične upale jetre treba uzeti dnevno pet do šest svežih cvetnih stabljika u sirovu stanju.
  • Stabljike pomažu i kod drugih tegoba.
  •  Otklanjaju kožni svrab, lišajeve i osipe, poboljšavaju želudačane sokove i pročišćuju želudac od svih nepoželjnih materija
  • . Sveže stabljike mogu bezbolno rastvoriti žučne kamence, te potiču rad jetre i žući. Pored mineralnih materija, maslačak sadrži još i važne lekovite  materije koje su jako značajne za otklanjanje poremećaja u metabolizmu.
  •   Unoseći listove maslačka aktivira se metabolizam, a otpadne materije se brže izbacuju iz organizma. Svojim pročišćavajućim djelovanjem pomaže kod  reume; oteknuća žlijezda splasnu, ako tri do četiri nedelje provodimo kuru sa svježim stabljikama. 
  • Maslačak s uspjehom koristimo i u liječenju žutice i kroničnih oboljenja slezine.
 Ipak, lekovitost maslačka ćete najbolje iskoristiti ako ga  preventivno koristite u hrani. To znači da sezonski pratite ovu biljku i pripremate salate, supe i druge recepte od dijelova ove biljke koji su u određenoj sezoni najkvalitetniji. Maslačak je biljka jakog ukusa i zato ga umjereno ubacujte u ishranu gdje god stignete. Takvim stavom možete zaista puno napraviti za svoje zdravlje.

UPOTREBA

Sakupljamo listove prije cvjetanja, korijenje u proleće ili jesen, stabljike za vrijeme cvetanja.
Nemojte preterivati !...
Uobi;ajeno je pravilo da se ne sme preterivati s nijednom biljkom, pa to vredi i za maslačak. Gorka materija taraxacin, koja je ujedno i lekovita, može izazvati prolive i smetnje u srčanom ritmu, naročito stariji listovi koji imaju u sebi najviše gorčine. Mladi listovi pre razvitka cvetne glavice, potpuno su bezopasni. Zato, ako se radi sa starijim listovima , dobro ih je koristiti prokuhane.
 Korenje maslačka, sirovo, ali i osušeno, upotrijebljeno kao čajni iscedak, pročišćuje krv, pospešuje probavu, znojenje i mokrenje te djeluje okrepljujuće. Prema novim istraživanjima ekstrakt korijena maslačka predstavlja djelotvoran lek protiv stanica raka bez uništavanja normalnih stanica. Ovu činjenicu treba imati na umu jer su mnogi već izlečeni upotrebom praha od maslačkovog korena. Rad se o prirodnom lijeku o kojem će farmaceutska industrija najvjerojatnije ćutati osim ako ne sintetizira identičnu materiju veštačkim  putem.

Коментари

Популарни постови са овог блога

MANASTIRSKI MELEM

4 ELEMENTA

DIVLJA JABUKA